Logo

© 2017 by Wagner-Tech-Textil GmbH   ·   All Rights reserved   ·   E-Mail: info@rexess.com   ·   Designed by rexess.de
Wir auf Facebook
Wir auf LinkedIn
Przędza ciągła octanowa rexea®
Dzięki naturalnemu pochodzeniu z lasu
acetat ze swoim fascynująco jedwabistym dotykiem jest podobny do ekskluzywnych właściwości wiskozy
wyłącznie dla
Wagner-Tech-Textil GmbH
Oeko-Tex Standard 100
Herstellung von Acetat-Diagram
Budowla
Lokalizacja
Aktualności
Octan celulozy to włókna z celulozy regenerowanej, w której acetylizowano co najmniej 74 % grup hydroksylowych. Ogólnie rzecz ujmując, octan powstaje w wyniku acetylizacji celulozy przy wykorzystaniu mieszanki z bezwodnika kwasu octowego (kwas octowy i kwas siarkowy). Następnie octan celulozy poddaje się obróbce przy użyciu rozpuszczalnika w stanie lotnym takiego jak octan, a potem wtłacza się w ciepłe powietrze przez dyszę przędzalniczą i wychwytuje się w kształcie włókien ciągłych, przy czym jednocześnie ulatnia się rozpuszczalnik. W wyniku procesu otrzymuje się włókna składające się w ok. 49 do 54 % ze związanego kwasu octowego a w 41 do 46 % z celulozy. Dlatego o celulozowych włóknach chemicznych mówi się również, że stanowią formę pośrednią syntetycznych włókien chemicznych

Produkcja acetatu (octanu celulozy)

Przędza acetatowa (sztuczny jedwab) jest surowcem o wielostronnym zastosowaniu

, które obejmuje szerokie spektrum obszarów wykorzystania - od branży motoryzacyjnej i rodzimego rynku tekstyliów po zastosowanie w medycynie i w wielu innych obszarach. Przędze octanowe to włókna tekstylne z octanu celulozy. Materiałem wyjściowym do produkcji acetatu jest tak jak w przypadku wiskozy - celuloza. Tekstylia z włókien z octanu celulozy wyglądają bardzo podobnie jak jedwab naturalny i są tak samo miękkie w dotyku,  dlatego też acetat znany jest pod nazwą sztucznego jedwabiu. Tekstylia z włókien octanu są z reguły przeciwmnące i łatwe w utrzymaniu. Przędze octanowe nadają się na materiały do produkcji płaszczów przeciwdeszczowych i parasoli, ponieważ w niewielkim stopniu pęcznieją i wchłaniają wodę a matowy połysk acetatu (jedwab octanowy) pozostaje. Ponadto z przędzy octanowej produkuje się materiały na bluzy, koszule, sukienki, futra, krawaty i bieliznę damską. Acetat to włókno celulozowe, octanowe. Używane głównie jako tkanina na podszewki. Jest doskonałym zamiennikiem dla jedwabiu.
Powinowactwo kolorów przędzy octanowej jest imponujące. Tekstylia zachowują swoje kolory, co jest szczególnie ważne, ponieważ to właśnie kolor jest często głównym kryterium wyboru ubrania.

Przędza acetatowa (sztuczny jedwab) bazuje na naturalnych surowcach

i posiada dużo atrakcyjnych właściwości, jakie są obecnie poszukiwane przez naszych klientów. Na pierwszym miejscu jest komfort noszenia materiału, który w szczególności zadowoli klienta wybierającego acetat, ponieważ acetat (włókna octanowe) pozwala skórze oddychać, dokładnie tak samo jak inne włókna naturalne, takie jak bawełna lub wełna. Poza tym acetat jest przyjemnie miękki dla skóry i nie elektryzuje się statycznie. To są ważne właściwości, gdy weźmie się pod uwagę, że dzisiejszy klient jest dużo bardziej wrażliwy na to, co czuje, nosząc ubranie z danego materiału. Dokładnie tak samo ważne są właściwości estetyczne materiału i także w tym zakresie w pełni docenione zostają naturalne właściwości acetatu. Dzięki połyskowi włókien wprost idealnie nadaje się do błyszczących i jedwabistych materiałów, wstążek i produktów pasmanteryjnych. Poza tym, stosując skręcane przędze można uzyskać różne interesujące efekty struktury materiału.
Do fascynujących estetycznych właściwości acetatu (przędza acetatowa) należy zaliczyć także i tę, że może przyjmować tak różnorodną postać. Acetat albo również sztuczny jedwab to wprost idealny punkt wyjścia dla materiałów, które wyjątkowo dobrze się układają i przyjmują  opływowy kształt. Dużą zaletą acetatu jest to, że można go łatwo zmieszać z innymi rodzajami włókien. Dzięki połączeniu z innymi włóknami można zapewnić jeszcze większy wachlarz oferowanych rozwiązań. Przykładowo w połączeniu z poliamidami albo poliestrem grubość włókien syntetycznych łączy się z pięknem acetatu i można w ten sposób wytwarzać niezwykle delikatne tkaniny, takie jak żorżeta, krepa i bardzo delikatne trykoty. Włókno octanowe wykazuje również powinowactwo do włókien naturalnych: włókno octanowe na osnowie lub wątku zwiększa atrakcyjność jedwabiu, bawełny lub wełny, poza tym pojawiają się nowe i niespodziewane możliwości zastosowania.
Acetat ma długą i bogatą historię, która swój początek miała jeszcze przed rokiem 1921. Chociaż jego produkcję udało się rozpocząć dopiero w roku 1869, to produkcję komercyjną uruchomiono znacznie później, dopiero gdy odkryto odpowiedni rozpuszczalnik. Na początku acetat stosowano w budowie samolotów do wzmocnienia skrzydeł i kadłuba. Po pierwszej wojnie światowej zaczęto poszukiwać innych możliwości wykorzystania tego nowego produktu. Wykorzystanie octanu celulozy jako przędzy tekstylnej było jednak możliwe dopiero po odkryciu nowego gatunku barwnika dyspersyjnego na początku lat 20-tych. Od tego czasu technologia wytwarzania włókien wprawdzie znacznie się rozwinęła, ale zasada leżąca u podstaw procesu produkcji acetatu pozostała właściwie taka sama.

Pochodzenie i zastosowanie acetatu (przędzy ciągłej octanowej ) - jedwab octanowy

Jeżeli klient potrzebuje włókno octanowe o grubości 84 dtex, 110 dtex, 133 dtex lub 330 dtex, istnieje możliwość zamówienia włókno octanoweo wybranej grubości.
Nasz asortyment obejmuje 38 różnych kolorów przędz acetatowych o grubości 167dtex dostępnych od razu z magazynu.
Acetat (sztuczny jedwab) to włókno, produkowane z odnawialnego surowca jakim jest drewno, czyli jest to produkt ekologiczny. Poza tym to włókno ma właściwości antystatyczne i zapewnia duży komfort noszenia.

Włókno octanowe (Sztuczny jedwab) rexea®

Przędza ciągła octanowa (jedwab octanowy) przekonuje dzięki wspaniałej i naturalnej optyce, jest jedwabista i miękka w dotyku, niezależnie od tego, czy jest w wysokim połysku czy matowa.
ISO 14001
ISO 9001
>Strona startowa>Przędza octanowa rexea®
Synonimy: Octan | przędza octanowa | jedwab octanowy I przędze octanowe | włókna octanowe | włókno octanowe | octan celulozy | włókna octanowe I octan celulozy | octan celulozy | octan celulozy | sztuczny jedwab | jedwab naturalny | przędza tekstylna | przędze tekstylne | włókna chemiczne | włókna octanowe I jedwab octanowy I przędza acetatowa
e-Broszura
e-Broszura >>>
CZ
PL
EN
DE
FR
„Zapewniamy bezpieczeństwo, którego Państwo potrzebują na co dzień, realizując zapotrzebowanie na materiały“
Oeko-Tex certyfikat
ISO 9001
ISO 14001
Ocenianie Ocenianie Ocenianie